Baterie wannowe – jakie rodzaje są aktualnie dostępne na rynku?

Baterie wannowe

Wanna to jeden z podstawowych elementów wyposażenia prawie każdej łazienki. W sklepach do dyspozycji jest kilka rodzajów baterii wannowych. Te dwa elementy muszą być obecne w łazienkach, aby móc zapewnić maksimum funkcjonalności. Która z baterii wannowych okaże się najlepszym wyborem? W udzieleniu odpowiedzi pomoże znajomość dostępnych rodzajów baterii.

Baterie wannowe natynkowe

To pierwszy rodzaj baterii, który na dodatek bardzo często wyposażony jest w przycisk, jaki pomaga przełączyć się na prysznic. Jest to więc dobra propozycja dla tych osób, jakie decydują się na rozwiązanie 2w1 – wannę oraz prysznic.

Baterie natynkowe dzieli się na następujące grupy:

  • jednouchwytowe – polecane ze względu na to, że pomagają zaoszczędzić na wodzie, jeden kurek służy do regulacji ciepłej oraz zimnej wody, ich wadą jest to, że mają mniejszą wydajność, więc na napełnienie wanny trzeba będzie poczekać nieco większą ilość czasu;
  • dwuuchwytowe – nieco mniej ekonomiczne, ponieważ posiadają dwa kurki, którymi można regulować dopływ ciepłej i zimnej wody, dają one jednak większą wygodę i komfort użytkowania.

Baterie wannowe podtynkowe

Osoby, które chcą założyć ten rodzaj baterii, muszą pamiętać o tym, aby wykonać to przed założeniem płytek w łazience. Można także pomyśleć o montażu tej baterii w łazience, jaka już jest urządzona. Trzeba jednak pogodzić się z tym, że płytki na ścianie trzeba będzie skuć. Cała wylewka zostaje w tym przypadku zamontowana w ścianie. Ewentualnie, do dyspozycji są te baterie, które mają zestaw odpływowo-przelewowy z funkcją napełniania przez przelew. On również zostaje w całości zamontowany w ścianie.

Te baterie polecane są w szczególności wśród osób, którym zależy na tym, aby wszystko ukryć. Świetnie będzie prezentować się w łazience, jaka jest urządzona w stylu minimalistycznym.

Baterie wannowe z termostatem

Nowoczesne baterie wannowe zostają tak opracowane, aby podczas kąpieli wszystkim użytkownikom zapewnić maksimum wygody oraz komfortu. Takie są właśnie te, jakie zostają wyposażone w termostat (natynkowe i podtynkowe). Termostat sprawia, że strumień ani temperatura wody nie zmieniają się. Jest to ważne, ponieważ nie raz i nie dwa ma się do czynienia z sytuacją, kiedy nagle spada ciśnienie wody lub temperatura.

Zamontowany termostat sprawia, że nie trzeba obawiać się gwałtownego poparzenia w trakcie kąpieli. Sytuacja tyczy się na ogół dzieci lub osób starszych, których ruchy są niekiedy mocno ograniczone. Dzieci często mają to do siebie, że lubią bawić się kurkami w trakcie kąpieli. Montaż termostatu zapobiegnie wielu kłopotliwym sytuacjom. Jest to także ten element, który pozwala na to, aby z góry ustawić temperaturę wody, jaka ma lecieć. Dzięki temu nie ma obawy co do tego, że woda będzie cieplejsza lub zimniejsza niż temperatur, która został ustawiona.

Baterie wannowe stojące wielootworowe

Kolejna nowoczesna propozycja, która dedykowana jest dla osób, jakie nie lubią klasycznych rozwiązań. To są właśnie te baterie, jakie montuje się w wyciętych w krawędzi wanny otworach. Należy jednak zapoznać się z dokładnymi informacjami na ulotce, gdzie taka bateria wannowa może zostać zamontowana. Nie brakuje bowiem przypadków, że sam producent zabrania ich montażu na samym brzegu. Istnieje możliwość ich montażu na oddzielnej półce, która będzie znajdować się przy wannie lub na obudowie, jaka zostanie wykonana z materiałów ceramicznych. Jest to spowodowane tym, że tego typu baterie z reguły są bardzo ciężkie i ich waga może stanowić obciążenie dla wanny.

Baterie wannowe wolnostojące

Jest to jedna z najciekawszych opcji, która pozwala na to, aby zamontować ją w podłodze. To ten rodzaj baterii, który najczęściej można spotkać w ekskluzywnych wnętrzach. Wyróżniają się one tym, że są wysokie. Jak sama nazwa mówi, można je stosować w wannach wolnostojących, czyli tych, jakie z reguły można zamontować na środku łazienki.

Jak wybrać najlepszą baterię wannową?

Chcąc kupić baterię do wanny na pewno trzeba wziąć pod uwagę następujące elementy:

  • estetyka – tak, aby mieć pewność, że wygląd baterii zostanie dopasowany do aranżacji łazienki;
  • sposób montażu – czyli to, co omówione zostało powyżej, aby montaż nie sprawił nikomu problemów;
  • materiał wykonania – wśród polecanych produktów można spotkać te, jakie wyposażone są mosiężne z ceramiczną głowicą;
  • wydajność przepływu – bateria koniecznie musi zostać oznaczona symbolem A;
  • funkcje i dodatki – dopasowane do indywidualnych potrzeb, np. termostat, perlator wpływający na mniejsze zużycie wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *